Photosynth

Včera som zablúdil na web Photosynth-u (https://www.photosynth.net). O tejto službe (či technológii) som už vedel skôr, ale nejak som sa o to špeciálne nezaujímal.

Avšak včera som si prezrel zopár fotografií, či panorám alebo čo to je a sú vážne veľmi pôsobivé. Ide vlastne o analyzovanie fotografií a vygenerovanie 3D modelu. Trošku mi na tejto službe vadí klientská aplikácia, ktorá spojené fotografie nahráva rovno na server (je dostupných 20 GB zadarmo) bez možnosti zhliadnutia výsledku ešte pred odoslaním na net. Klientská aplikácia je dosť chudobná na funkcionalitu. Po spustení sa do nej prihlasuje cez Windows Live ID, následne sa vyberú fotografie, zvolí sa názov tejto kolekcie, náhľad, tagy a popis. Následne sa zvolí či má byť výsledná kolekcia verejne dostupná alebo nie a na záver sa vyberie licencia. Je tu možnosť aj použitia GPS informácii (ak sú dostupne pri fotografii) na lokalizovanie. Po vygenerovaní a odoslaní fotografií na server aplikácia len oznámi o dokončení generovania a „úspešnosť“ prekrytia fotografií v % (synth). A to je všetko z klientskej aplikácie – výsledok si je možné prezrieť na webe.

Na panorámy odporúčam program Microsoft ICE (https://research.microsoft.com/en-us/um/redmond/groups/ivm/ICE/), ktorý fotografie spojí do jednoliatej panorámy a vytvorí fotografiu s rozlíšením niekoľko xy megapixlov/gigapixlov.

Mám taký pocit, že oprášim môj starý fotoaparát. A nakoniec malá ukážka zo Soliska (7 fotografií, 100% synth):